Lekcja Szachów 2 - Pionki i Figury

Pionki i Figury Szachowe


Powszechnie nazywane pionki szachowe to w zasadzie bierki szachowe ale jako że nazwa ta wydaje się być nieco sztuczna posługiwać się będziemy określeniem pionki.

Szachy

to gra dla dwóch osób zatem mamy dwa identyczne zestawy pionków. Jeden zestaw jest czarny a drugi biały. Każdy z zestawów można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pionki jest ich 8 i figury jest ich także 8 a mianowicie: dwa skoczki (nazywane także konikami), dwóch gońców, dwie wierze, hetman (nazywany także królową) i król.

Podział na dwie grupy – Pionki i Figury ma kilka powodów. Głównym jest wartość figur i pionków – figury są cenniejsze. Kolejnym powodem są zdolności figur każda z nich ma swoje indywidualne zdolności a przy tym możliwość poruszania się do tyłu czego robić pionki nie mogą. Teraz wydaje się to skomplikowane ale spokojnie powoli dojdziemy do tego omawiając kolejne szachowe figury i pionki.

Teraz tabela wartości figur szachowych:


Wartość hetmana to 9Wartość wieży to 5Wartość skoczka to 3 (ja osobiście dałbym skoczkowi wartość 3+)Wartość gońca to 3Wartość pionka to 1 (a czasem znacznie więcej o tym też porozmawiamy już wkrótce)No dobrze ale o co chodzi z tymi wartościami?! Wartości przedstawiłem po to by zrozumieć jaka jest istotność poszczególnych figur szachowych. Jest to szczególnie ważne podczas wymian, teraz nie wiedząc nawet czym jest wymiana wiesz, że nie warto poświęcać wierzy dla pionka czy skoczka. I o to chodzi. Do zagadnienia wartości figur i pionków będziemy jeszcze nieraz powracać.

Teraz nauczmy się jak poprawnie ustawić pionki na szachownicy.