Lekcja Szachów 3 - Jak grać pionkiem

Jak porusza się Pionek
Pionek

ma wartość 1 więc zgodnie z naszą szachową tabelą wartości opłaca się oddać trzy pionki za jednego skoczka czy gońca – nie do końca można się z tym zgodzić. Oczywiście wymiana pionek za figurę, zawsze albo prawie zawsze się opłaca, ale oddanie trzech nie jest już takie oczywiste. Moim zdaniem dobra gra pionkami to klucz do zwycięstwa. Więc nie oddawaj nawet jednego piona za darmo. Dlaczego o tym przekonasz się za chwilę. Ale najpierw podstawy czyli jak porusza się pionek po szachownicy.

Pionek porusza się tylko do przodu. Pionek nie może nigdy iść ani bić do tyłu.

Pamiętaj pionek może poruszać się tylko do przodu.

Pionek

jest jak piechota. Na początku gdy jest wypoczęta może przejść większe odległości. Tak samo jest w szachach. Gdy pierwszy raz poruszasz pionkiem w grze czyli gdy pionek stoi na pozycji wyjściowej (w rzędzie 2) to wtedy I tylko wtedy pionek może przejść dwa pola do przodu zamiast jednego. Jeśli wykonasz np. Ruch pionem A2 na A3 to ten pionek nie może już ruszyć się o dwa pola. Każdy jego kolejny ruch będzie ruchem o jedno pole.

Zatem jeśli to pierwszy ruch pionka stojącego na polu A2 możesz jeśli chcesz i uważasz to za stosowne przemieścić go o dwa pola czyli odrazu na pole A4.