Lekcja Szachów 8.1 - Szach, Mat i Pat

Czym jest szach?

Szach to sytuacja w której w następnym ruchu nasz król zostanie zgładzony. Czyli król znajduje się na linii ataku figury przeciwnika. Szach to ostrzeżenie od przeciwnika które musi paść słownie od gracza atakującego króla. Jeśli więc gracz grający czarnymi przesuwa wierze tak że atakuje ona białego króla mówi – szach.

Kiedy nasz król jest atakowany mamy trzy wyjścia. Pierwszym z nich jest osłonięcie króla od ataku. Czyli postawienie figury na linii ataku przeciwnika. W przypadku przedstawionym poniżej prezentuje taką sytuacje: Król atakowany jest przez czarnego hetmana – zasłaniamy króla białym hetmanem chroniąc go w ten sposób przed atakiem.

Drugim wyjściem jest ucieczka z atakowanego pola. Czyli przemieszczenie króla na pole które nie jest atakowanie przez przeciwnika – wyjście spod szachu.

Ostatnim wyjściem jest wyeliminowanie figury która atakuje naszego króla.Jeśli nie ma możliwości ucieczki, zasłonięcia się czy wyeliminowania atakującej figury przeciwnika, nasz król jest w pułapce i tą sytuacje nazywamy Matem. Wygrywa oczywiście zawodnik który zamatował króla przeciwnika. Co ciekawe zauważ że nie chodzi o zgładzenie króla a jego wzięcie do niewoli. Dlaczego tak jest o tym może napisze kiedyś przy okazji a wiąże się to z jedną legendą o powstaniu szachów.Pat

– pat to sytuacja a kiedy król nie ma możliwości wykonania żądnego ruchu bo wykonując go musiałby wejść na atakowane przez przeciwnika pole a ponadto nie ma możliwości wykonania ruchu żadną inną figurą – bo np. są zablokowane albo po prostu ich nie ma. Pat to partia remisowa.Remis w szachach

ma miejsce także gdy:

1) Ta sama pozycja powtórzyła się trzy razy.


2) Nie ma możliwości dania mata przeciwnikowi ze względu na brak siły matującej np. Gdy w grze pozostał tylko król przeciwnika nasz król i nasz skoczek, niestety ta partia jest partią remisową skoczkiem i królem nie da się zamatować króla przeciwnika.